Biežāk uzdotie jautājumi
Esam apkopojuši biežāk uzdotos jautājumus un sagatavojuši jau atbildes tām.
Juridiskās konsultācijas
Līgumtiesības
Noformējot īpašuma tiesības uz dzīvokļi Jums vajadzētu noslēgt ar savu radinieci uzturas līgumu, notariāli to apliecinot, kurā jāmin Jūsu tiesības dzīvot dzīvoklī.
Rokas naudas līguma izpildes termiņš norādāms pašā līgumā, t.i. uzstādāms termiņš, kura laikā ir jānoslēdz pirkšanas līgums. Tāpat saskaņa ar LR Civillikumu līgumā jāparedz pušu saistības nepildīšanas gadījumus un paredzētas par to kompensācijas, atkarībā no tā, kura puse ir vainīga, atbilstoši- pircējs zaudē samaksāto pārdevējam rokas naudas maksu, savukārt pārdevējs jāatgriež pircējam iemaksāto rokas naudas maksu divkāršotā apmērā.
Darījuma noformēšanai Jums ar dēlu jāgriežas pie zvērināta notāra, kurš noradis precīzu pakalpojuma cenu. Par īpašuma tiesības reģistrāciju Zemesgrāmatā uz Jūsu dēla vārdu jāsamaksā valsts nodevu 0.5% apmērā no dāvinājuma līgumā noradītas īpašuma cenas un kancelejas nodeva 9 Ls apmērā.
Šajā gadījumā Jums jāsaņem no otra īpašnieka notariāli apliecinātu atteikumu no pirmpirkuma tiesībām (Jūs varat uzņemties apmaksāt notariālu pakalpojumu apmaksu), kas ļauj Jums noslēgt Pirkuma līgumu ar trešo personu.
Darba tiesības
Saskaņā ar LR Darba likumu 7 nodaļu, 44.pantu darbiniekam ar kuru tiek slēgts darba līgums uz noteikto laiku, darba devējs ziņo par uzņēmuma brīvam vakancēm, kur darbinieks var būt nodarbināts uz nenoteiktu laiku. Šajā gadījumā viss būs atkarīgs no konkrēta darbinieka kvalifikācijas, kurš varēja pretendēt uz vakanto vietu paredzētajām amatam.
Jā, saskaņā ar LR Darba likumu 39. un 40.pantu pieņemšana darbā notiek noslēdzot rakstveida darba līguma.
Saskaņa ar Darba likumu 149.pantu, ja šajā gadā Jūs neizmantojāt paredzēto atvaļinājumu, daļu no laikā neizmantoto atvaļinājumu var pārnest tikai uz vienu gadu. Jums ir tiesības izmantot savu atvaļinājumu gan pilnā apmērā, gan pa daļām ( jāņem vērā, ka tekoša gadā viena no atvaļinājuma sastāvdaļām nevar būt īsāk par 2 nepārtrauktiem kalendāra nedēliem)- pēc norunas ar darba devējiem.
Parasti darbiniekam jāpaziņo rakstveidā par darba līguma laušanu pirms 1 mēneša. Šīs termiņš var būt saīsināts gadījumā, kad gan darbinieks, gan darba devējs neiebilst tam. Darbinieks ir tiesīgs uzteikts darba līgumu nekavējoši (bez brīdinājuma) ja tām piestāv svarīgs iemesls. Par svarīgu iemeslu šajā gadījumā uzskatami morāles un tikumības apsvērumi, kas neļauj turpināt darba tiesiskās attiecības. Visi strīdi izskata tiesā.
Mantojuma tiesības
Saskaņā ar Civillikuma 689. pantu, neviens nav spiests pieņemt viņam piekritušo mantojumu, bet gan katrs var pēc patikas to pieņemt vai to atraidīt. Atraidīšanas gadījumā mantojums pāriet lejupējiem vai augšupējiem radiniekiem. Ja pēc mantojuma atstājēja nāves viņam mantinieki nav palikuši vai šie mantinieki likumiskā termiņā pēc publikācijas par mantojuma atklāšanos nav ieradušies vai nav pierādījuši savas mantojuma tiesības, tad manta piekrīt valstij. Taču mantojuma daļējas masas pieņemšana ar likumu nav atrunāta.
Ja mantojuma atstājējs nesastāda jaunu testamentu, tad paliek spēkā agrāk sastādītais testaments. Taču mantojuma tiesību apstiprināšanai, testamentu jāpārtulko valsts valodā.
Saskaņa ar Latvijas Republikā spēkā esošu likumdošanu, personas deklarēšana pats par sevi nedod nekādas priekšrocības iestājoties mantojumā.
Tiesvedība
Ja liecinieks nav ieradusies uz tiesas sēdi bez attaisnojoša iemesla, liecinieks var būt saukts pie atbildības un tiesa var uzlikt tam naudas sodu. Bez tam, kriminālprocesā liecinieks var būt atvests uz tiesu piespiedu kārtā.
Dokumenta kopija iegūst juridisku spēku tikai tad, kad kopijas pareizība ir apliecināta. Ar Civillikumu ir noteikts, ka dokumentu apliecināšana notiek pagastos- ar pagasttiesas priekšsēdētāju, ārzemēs- pie konsula; pārējos gadījumos- pie zvērinātā notāra.
Ģimenes tiesības
Laulības šķiršanas gadījumā, katrs laulātais patur mantu, kas piederējusi viņam pirms laulības, tāpat arī to mantu, ko viņš iegūst laulības laikā. Viss, ko laulības laikā laulātie iegūst kopīgi ir abu laulāto kopīga manta.
Saskaņā ar likumu „Par vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņu”, Jums ir tiesības mainīt savu uzvārdu uz pirmslaulības pat pēc 5 gadiem pēc laulības šķiršanas.
Uzņēmumu reģistrācija, pārreģistrācija, likvidācija
Komerclikums neparedz kaut kādu papilddokumentu iesniegšanu šajos gadījumos. Ir nepieciešams iesniegt visu to dokumentu virkni, kas iesniedzams, kad dibinātāji ir Latvijas Republikas fiziskās vai juridiskās personas. Informāciju par iesniedzamiem dokumentiem var saņemt Uzņēmuma reģistra mājas lapā www.ur.gov.lv, kā arī jebkura Uzņēmuma reģistrā nodaļā.
Galvena atšķirīga iezīme izpaužas tā, ka individuālais uzņēmums ir atzīstams par juridisko personu, bet individuālais komersants ir fiziska persona, kurš kā komersants ir ierakstīts Komercreģistrā.
Jūsu minētajām darbības veidam nav nepieciešama licence.
Jums jāgriežas LR Uzņēmuma reģistra nodaļā, kur Jūs reģistrējāt uzņēmumu. Jums būs izsniegts dublikāts.
Jā, tās ir iespējams. Bet Jums jāņem vērā, ka saskaņā ar LR Komerclikumu, sabiedrības juridiskā adrese ir adrese, kurā atrodas sabiedrības vadība. Vadībai, iesniedzot dokumentus sabiedrības reģistrācijai ir nepieciešams pieteikums (paraugu var apskatīt LR Uzņēmuma reģistra mājas lapiņā)
Nekustamais īpašums
Ar likumu ir noteikts, ka nepilngadīga persona nav tiesīga rīkoties ar viņam piederošam īpašumam līdz 18 gadu vecumu sasniegšanai un tas vārdā rīkojas vecāki vai aizbildnis. Savukārt vecākiem jāsaņem Bāriņtiesā atļauju, attiecībā uz minēto īpašumu (laukos- Pagasttiesā), jo šo instanču pienākums ir kontrolēt, kā vecāki rīkojas ar nepilngadīgam nekustāmo īpašumu.
Ja starp Jums būs noslēgts dāvinājuma līgums, tad meitai uzdāvinātais īpašums būs uzskatīts par laulāto kopīgo īpašumu, bet laulības šķiršanās gadījumā dalīsies uz pusēm. Taču Jums ir iespēja no tā izvairīties. Dāvinātajām ir nepieciešams noradīt dāvinājuma līgumā īpašu noteikumu, ka viņš dāvina īpašumu personīgi meitai ( nevis viņas ģimenei) un ka šis īpašums ir meitas atsevišķais īpašums. Šajā gadījumā meitas laulātais nevares pretendēt uz šo dzīvokli.
Saskaņā ar likumu, Jūs esat likumīga mantiniece, un saskaņā ar Civillikuma 1922.pantu, kurā ir noteikts, ka: Ja dāvinājums izdarīts tādā apmērā, ka dāvinātāja neatraidāmiem mantiniekiem neatliek pat viņu neatņemamās daļas, tad viņi var prasīt no apdāvinātā, lai izdod viņiem šīs daļas. Taču tāda iespēja Jums pastāvēs tikai no mantojuma atklāšanas brīdi ( mantojuma atstājēja nāve)
Ir iespējams saņemt hipotekāro kredītu pret īpašuma ķīlu, kas pieder citai personai, gadījumā ja īpašnieks rakstveidā apstiprinās savu piekrišanas. Jums jāsagatavo dokumentus, kas ir nepieciešami kredīta saņemšanai: dzīvokļa vērtējums, izziņas par ienākumiem un samaksātiem nodokļiem, dokumenti, kas apstiprina īpašuma tiesības. Sīkāku informāciju Jums sniedz kredītiestāžu speciālisti.
Jums nav tādu pienākumu, bet Jums jāsaprot, ka par dzīvokļa īpašnieku Jūs kļūstiet tikai pēc tās ierakstīšanas Zemegrāmatā.
Pirkšanas- pārdošanas darījuma noformēšanai un pircēja īpašumtiesību reģistrācijai būs nepieciešami Zemesgrāmatu apliecība, dzīvokļa tehniskās inventarizācijas lieta un kredītlīgumi, nostiprinājuma lūgumu zemesgrāmatai, gadījumā ja dzīvokļa iegādei pircējs noformē hipotekāro kredītu- nostiprinājuma lūgums jaunas tiesības nostiprināšanai. Pārdevējam nebūs izdevumu, ja dzīvokļa dokumentācija ir kārtībā. Parasti visus izdevumus par darījuma noformēšanu (notāra pakalpojumi, bankas komisija, valsts nodevas) sedz pircējs.
Grāmatvedības un nodokļu risinājumi
Nodokļu grāmatiņas saņemšanai Jums jāierodas Valsts ieņēmumu dienestā Latgales reģionālā iestāde Daugavpils nodaļā, kas atrodas Klusa ielā 4a, ar pasi! Tālrunis uzziņām: 654 76213; 654 76214; Darba laiks: Otr. – 8:00-19:00 ,Pirm., Treš., Cet., Piekt. – 8:00 – 17:00. Sīkāka informācija ir atrodama likumā „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 6.pants: Katram Latvijas Republikas iedzīvotājam var būt tikai viena algas nodokļa grāmatiņa (turpmāk — grāmatiņa), kuru izsniedz Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālā iestāde pēc personas dzīvesvietas. Grāmatiņa iesniedzama pamatdarba vietā. Grāmatiņu izsniegšanas kārtību nosaka Ministru kabinets.